Najważniejsze to mieć głowę na karku!
Drukujemy kask rowerowy

Dobry kask to podstawa. Nie tylko wtedy, gdy zawodowo uprawiamy sporty. W przypadku niefortunnego spotkania cyklisty z samochodem kask może nam uratować życie. Wydawałoby się, że konstrukcja kasku jest już tak ograna, że ciężko wprowadzić do niej znaczące usprawnienia. A co, jeśli do tego równania wprowadzimy druk 3D?

Wciąż istnieją obszary, w których jest miejsce na innowacje. Czasem może dotyczyć to tzw. “miękkich” tematów, jak zachęcanie ludzi, a zwłaszcza dzieci, do noszenia kasków, jak robi to HelmetHair od LEGO. Jednak i sama konstrukcja może zostać znacząco ulepszona. I tutaj właśnie z powodzeniem stosuje się druk 3D.

 Swój projekt wydrukujesz przy użyciu:

FlashForge Guider II
Filament Orbi-Tech ABS

Bezpieczeństwo od podstaw

Jeden z lepszych przykładów takich innowacji prezentuje kanadyjska firma Kupol, która stworzyła projekt kasku, wykorzystującego druk 3D. Jeśli ich kampania na Kickstarterze osiągnie wyznaczony cel, to już w maju ujrzymy pierwsze kaski ich produkcji.

Ponowne przemyślenie konstrukcji od samych podstaw pozwoliło stworzyć kask, który zapewnia ochronę przed większością typów uderzeń, jakich może doświadczyć cyklista. KOLLIDE Safety System to konstrukcja wydrukowana przy użyciu technologii HP Multi Jet Fusion 3D. Dzięki wykorzystaniu technologii addytywnych kaski Kupol są lżejsze niż tradycyjne kaski, a przy tym zapewniają pełną ochronę. Dodatkowo, projektanci zadbali o zapewnienie swobodnego przepływu powietrza, co zapobiega nadmiernemu poceniu się pod kaskiem podczas wysiłku związanego z jazdą na rowerze.

Projekt testowy
Sygnis New Technologies

Jest to niewątpliwie bardzo ciekawy projekt, którego rozwój będziemy bacznie obserwować. Jednak również i u nas powstał prototyp kasku, stworzony przez Macieja Głowackiego – głównego designera w Sygnis New Technologies.

Końcowy wydruk został wykonany z ABS’u jako jedna część na drukarce Sygnis Flashforge Guider II. Prototyp został zaprojektowany docelowo pod formy wtryskowe. Na zdjęciach widzicie go w postaci nieobrobionej (poza usunięciem podpór).

Jeśli i wam chodzi po głowie jakiś ciekawy projekt – skontaktujcie się z nami, a z chęcią pomożemy wprowadzić go w życie!

Źródło: fabbaloo.com