Pęknięta rączka do lodówki to nie problem

Kolejny case-study z życia wzięty, a konkretnie – z zakątka kuchennego. Jeden z naszych pracowników postanowił uprzyjemnić rodzinie korzystanie z lodówki, która została dosłownie „nadgryziona” zębem czasu.

dokumentacja_stary_nowy-uchwyt-1200px.jpg

Tak, jak widać na zdjęciu, naznaczona wieloma pęknięciami rączka do otwierania drzwi lodówki, po wielu latach użytkowania trzymała się na słowo honoru. Element był już nie do kupienia u producenta tego sprzętu AGD.

Szczegóły projektu:

  • wymiarowanie, modelowanie, sliceowanie – 1h
  • druk modelu – 6h
  • obróbka i szlifowanie – 20 min
  • finalny montaż – 10 min
Łącznie: 7h 30min
Wydrukowano na FlashForge Guider II
Użyty filament Orbi-Tech ABS

Model na podstawie starego elementu

Nasz designer opracował trójwymiarowy model na podstawie starego uchwytu. Około godziny zajęło wymiarowanie elementu, jego modelowanie i slice’owanie. Następnie, w naszym parku maszynowym drukarka FlashForge Guider II wykonała kolejną część pracy. Model drukował się około 6 godzin. Powstał z wytrzymałego ABSu w kolorze białym. Po ostatecznej obróbce i szlifowaniu nadawał się do przymiarki. Geometrią wpasował się idealnie w miejsce starej rączki i służy wiernie do dziś. Trzeba przyznać, że rączka przeszła już swoje crash testy – 2 lata użytkowania!

Eko działania

To kolejny przypadek uratowania sprzętu przed wyrzuceniem. Mało i dużo zarazem. Przypominamy, że większość sprzętu chłodniczego przeznaczonego do utylizacji jest, niestety, nieprawidłowo przetwarzana. Jedna źle zutylizowana lodówka to szkoda dla środowiska porównywalna z przejechaniem 10 tysięcy kilometrów samochodem osobowym. Jeśli tylko macie możliwość przedłużenia życia sprzętów – róbcie to. Druk 3D niewątpliwie w tym pomaga – coś o tym wiemy 🙂